مقالات

مزیت بلندگوهای تحت شبکه چیست؟ آشنایی با کاربرد این بلندگوها

مزیت بلندگوهای تحت شبکه

بلندگوی تحت شبکه‌ ارتباطات شما را سریع‌تر می‌کند

سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه با تبدیل صوت به سیگنال‌های دیجیتالی در بستر شبکه، یکی از بهترین ابزارها برای مدیریت و کنترل صدا به‌شمار می‌روند. این سیستم‌ها از بلندگوها، اینترکام‌ها، آمپلی‌فایرهای صوتی و نرم‌افزارهای مدیریتی تحت شبکه تشکیل شده‌اند که در بین آن‌ها بلندگوها با انواع خود، امکانات متعددی را در اختیار سازمان‌ها و شرکت‌ها برای انتقال پیام صوتی قرار می‌دهند. مزیت بلندگوهای تحت شبکه استفاده از آنان را به گزینه‌ای بهتر نسبت به بلندگوهای آنالوگ در محیط‌های شلوغ تبدیل می‌کند.

بلندگوی تحت شبکه‌

چرا باید از بلندگوهای تحت شبکه استفاده کرد؟

بلندگوهای تحت شبکه در محیط‌های مختلف، عملیات صوتی را با کمک بلندگوها و استفاده از ارتباط اینترنتی انجام می‌دهند. این سیستم‌ها با گسترش فناوری‌ها و پیشرفت تکنولوژی جایگزین سیستم‌های آنالوگ شدند و می‌توانند تعداد زیادی از داده‌های صوتی را بدون محدودیت و تداخل الکترومغناطیسی با استفاده از سیستم پیجینگ باکیفیت بالایی انتقال دهند. بلندگوهای تحت شبکه شیپوری، ستونی و سقفی انواع بلندگوهای تحت شبکه هستند که کاربردهای فراوانی در سازمان‌ها، منازل و صنایع مختلف دارند.

کاربردهای بلندگوهای تحت شبکه عبارتند از:

  1. تحت شبکه بودن و عدم نیاز به سیم
  2. ضد آب بودن و امکان استفاده در فضای باز

مزایای بلندگوهای تحت شبکه

1- تحت شبکه بودن و عدم نیاز به سیم

بلندگوهای تحت شبکه با توان حداکثر 30 واتی از PoE استاندارد برای تامین برق استفاده می‌کنند. این بلندگوها مانند مراکز داخلی تلفن و یا سیستم‌های مانیتورینگ تحت شبکه رجیستر می‌شوند و در صورت استفاده از سوئیچ‌ها می‌توان توان آن‌ها را تا 90 وات افزایش داد که هزینه نسبتا بالایی دارد.

مهمترین ویژگی این بلندگوها تحت شبکه بودن آن است. یعنی بدون استفاده از سیم امکان اتصال ان به سامانه پیجینگ وجود دارد. تمامی ادوات و تجهیزات پیجینگ بصورت تحت شبکه به سامانه وصل شده و قابل مدیریت هستند.

2- ضد آب بودن و امکان استفاده در فضای باز

یکی از ویژگی های مهم این بلندگوها ضد آب بودن آن است. یعنی امکان استفاده در فضای بیرون ساختمان را دارند. البته باید در نظر داشت که بلندگوهای تحت شبکه انواع مختلفی را دارند که هر کدام ویژگی های خود را دارد. در ادامه انواع آن را معرفی میکنیم:

 

برای اطلاعات بیشتر به مقاله روبرو وارد شوید: انواع بلندگوی تحت شبکه

 

 

مزایای بلندگوهای تحت شبکه

خرید سیستم پیجینگ با توجه به مزیت بلندگوهای تحت شبکه یک سیستم صوتی امن و سریع در اختیار کاربران قرار می‌دهد که با امکان ضبط‌شدن صداها و کاهش هزینه‌ها، جایگزین مناسبی برای سیستم‌های صوتی سنتی به‌شمار می‌رود. در ادامه به مزایای بلندگوهای تحت شبکه اشاره می‌کنیم.

تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال

بلندگوی تحت شبکه برخلاف بلندگوهای معمولی، صدا را از طریق شبکه به چندین دستگاه می‌فرستند و با دارابودن یک برد اینترکام وظیفه ارسال و دریافت صدا بر روی شبکه را دارند. این بلندگوها شامل پردازش سیگنال دیجیتال (DSP) هستند که کراس اوور و برخی دیگر از عملکردهای صوتی را با بالاترین کیفیت انجام می‌دهند. این مزیت بلندگوهای تحت شبکه نسبت به بلندگوهای معمولی کیفیت باعث ارتقای انتقال پیام صوتی می‌شوند.

 

پخش صوت به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند

بلندگوهای تحت شبکه با ضبط صدا در بهترین کیفیت و بدون هیچ‌گونه نویزی، امکان پخش صدای ضبط‌شده را متناسب با برنامه کاربران در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. این قابلیت به‌ویژه برای اعلان اعلامیه‌های تکراری و پخش اذان در موسسات دولتی کاربرد بالایی دارد.

پخش صوت به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده

اعلام هشدارهای مهم در شرایط اضطراری از مزیت بلندگوهای تحت شبکه است

انتقال پیام صوتی با استفاده از طول‌موج‌ها در بستر یک شبکه دیجیتال، بلندگوهای تحت شبکه را به امن‌ترین و مناسب‌ترین ابزار برای مدیریت شرایط اضطراری و اعلام هشدارهای مهم در زمان‌های آتش‌سوزی، تخلیه مکان، خطر مرگ و … تبدیل می‌کند.

بلندگوهای تحت شبکه را از راه دور پیج کنید

استفاده از پلتفرمی آنلاین برای کنترل و مدیریت اسپیکرهای صوتی تحت شبکه با استفاده از انواع تجهیزات هوشمند مانند گوشی، موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و … متصل به اینترنت، بهترین مزیت بلندگوهای تحت شبکه است. انواع مختلف این بلندگوها در محیط‌های مختلف امکان اتصال به اینترنت را دارند.

انعطاف‌پذیری؛ مزیتی مهم برای بلندگوهای تحت شبکه

یکی از قابلیت‌های مهم بلندگوهای تحت شبکه در انواع مختلف آن‌ها، امکان تامین برق از طریق شبکه اترنت (Ethernet) است. این امکان کاربران را قادر می‌سازد تا بدون اتصال به پریز برق از این اسپیکرها استفاده کنند. این ویژگی به‌ویژه در فضاهای عمومی که امکان دسترسی به منابع الکتریکی وجود ندارد، بزرگ‌ترین مزیت بلندگوهای تحت شبکه است.

پایداری شبکه ارتباطاتی

اتصال شبکه پایدار هنگام ارائه صدای باکیفیت بالا و بدون نویز و پارازیت یک ارتباط شبکه‌ای بی‌سیم و ایمن را برای بلندگوهای تحت شبکه به وجود می‌آورد. این بلندگوها در مقایسه با نوع آنالوگ آن‌ها با بالاترین قدرت اتصال، ارتباطی بدون قطعی و موثر را در پی دارد.

کاهش هزینه‌ها؛ بهترین مزیت بلندگوهای تحت شبکه

خرید بلندگوی تحت شبکه بسیاری از هزینه‌های صوتی را برای کاربران کاهش می‌دهد. عدم استفاده این بلندگوها از برق و نصب آن‌ها به‌وسیله کابل‌های اترنت، بسیاری از هزینه‌های نصب و زیرساخت‌های مناسب برای کابل‌کشی را کاهش می‌دهد.

نظارت بر شبکه یکپارچه

طراحی بلندگوهای تحت شبکه دارای یک زیرساخت مشترک است که در آن تمام دستگاه‌ها به یک شبکه متصل هستند. در زمان اخلال در یکی از اجزای بلندگوها، سیستم‌های نظارتی یکپارچه در آن‌ها می‌توانند به طور فعال با استفاده از آدرس IP موجود در این سیستم‌ها، هشدار خرابی آن را اعلام کنند.

علاوه بر این بر خلاف سیگنال‌های آنالوگ، پیام‌ها و سیگنال‌ها در بلندگوهای تحت سیستم پیجینگ به طور مساوی توزیع می‌شوند و پیام‌ها در طول مسافت از بین نمی‌روند. این مزیت بلندگوهای تحت شبکه عملکرد آن را نسبت به نوع آنالوگ بلندگوها بهبود می‌بخشد.

خرید باکیفیت‌ترین بلندگوهای تحت شبکه

بلندگوهای تحت شبکه در برابر انواع تغییرات آب‌وهوایی مقاوم هستند

متریال به‌کاررفته در بلندگوهای سیستم پیجینگ، امکان استفاده از آن‌ها را در هر دما و شرایط آب‌وهوایی فراهم می‌کند. این اسپیکرها در تمام دماهای شدید بین 30- تا 55+ درجه سانتی‌گراد قابل ‌استفاده هستند و بدون افت کیفیت صدا را انتقال می‌دهند.

سادگی در عین پیشرفته بودن؛ مزیتی مهم برای بلندگوهای تحت شبکه

استفاده از بلندگوهای تحت شبکه نیازی به علم بالا و استفاده از تجهیزات پیشرفته آن‌چنانی ندارد و تمام سازمان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، صنایع، کارخانه‌ها و … می‌توانند با ساده‌ترین روش استفاده، این سیستم صوتی را به‌کار بگیرند. همچنین فرایند اتصال آسان این بلندگوها نسبت به بلندگوهای معمولی، نیاز به تخصص بالا برای کابل‌کشی پیچیده برق را از بین می‌برد. این مزیت بلندگوهای تحت شبکه، خرید آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های نصب بلندگوهای معمولی تبدیل می‌کند.

 

پیجینگ تحت شبکه و زیرساخت ارتباطی بی‌سیم

بلندگوهای تحت شبکه با اتصال به سامانه تلفنی تحت شبکه، می‌توانند تماس‌ها را دریافت کنند. این مزیت بلندگوهای تحت شبکه بلندگوهای این سیستم را به‌ پیجر تبدیل می‌کند و با تماس با یک IP اسپیکرها می‌توان عملیات پیجینگ را در محدوده خاصی انجام داد.

زیرساخت‌های ارتباطی بی‌سیم بلندگوهای تحت شبکه نیز باعث ارتقای مزایای این وسیله صوتی پرکاربرد شده است. در صورت عدم وجود زیرساخت‌های شبکه (LAN، Wi-Fi و …) اسپیکرهای تحت شبکه با سامانه ارتباطی مخصوص خود، به‌صورت بی‌سیم به یکدیگر متصل می‌شوند و مناطق وسیعی را پوشش می‌دهند.

 

خرید باکیفیت‌ترین بلندگوهای تحت شبکه از جوان پردازش

مزایای بی‌شمار استفاده از بلندگوهای تحت شبکه، این تجهیزات صوتی را به ابزاری پرکاربرد در زمینه‌های مختلف تبدیل کرد‌اند. کاهش هزینه‌های خرید بلندگوهای تحت شبکه و امکان گسترده انتقال پیام با استفاده از آن‌ها، این تجهیزات صوتی را به وسیله‌ای مناسب و پرکاربرد برای سازمان‌ها و فضاهای شلوغ تبدیل می‌کند.

شرکت اتصال جوان پردازش به‌عنوان یکی از معتبرترین مراکز فروش بلندگوهای تحت شبکه، باکیفیت‌ترین تجهیزات صوتی را عرضه می‌کند. شرکت ما با آشنایی کامل با سیستم صوتی تحت شبکه و تجهیز و توسعه تجهیزات مختلفی مانند اینترکام تحت شبکه، بلندگوهای تحت شبکه، مرکز تلفن تحت شبکه و … در زمینه مشاوره سامانه‌های مخابراتی، طراحی و توسعه سیستم اینترکام، پیاده‌سازی مرکز تلفن، طراحی تجهیزات سیستم پیجینگ، نصب و راه‌اندازی سامانه‌های مخابراتی و تعمیر و نگهداری آن‌ها فعالیت می‌کند. شما می‌توانید برای مشاوره و سفارش سیستم‌های صوتی تحت شبکه از طریق سایت ما اقدام کنید.

کاربرد بلندگوهای تحت شبکه

بلندگوهای تحت شبکه یکی از پرکاربردترین نوع بلندگوها هستند. ویژگی‌های متعدد این نوع از بلندگوها باعث شده تا انتخاب مناسبی برای مکان‌های مختلف باشند. در زیر به برخی از مهم‌ترین کاربرد بلندگوهای تحت شبکه پرداخته شده است.

کاربرد در مدارس و مکان‌های آموزشی

از بلندگوهای تحت شبکه پیجینگ می‌توان در مدارس و محیط‌های آموزشی استفاده کرد. کاربرد این بلندگوها در مدارس برای پخش اذان، هشدارها، برگزاری مراسمات مختلف، استفاده برای صف‌های صبحگاهی و سالن‌های امتحان است. برای مدارس می‌توان از انواع اسپیکرهای تحت شبکه چون ستونی، شیپوری و سقفی استفاده کرد.

کاربرد در اماکن زیارتی و مساجد

یکی دیگر از کاربردهای اسپیکرهای تحت شبکه در اماکن زیارتی و مساجد است. در این مکان‌ها برای پخش اذان و زیارت‌ها از بلندگوهای تحت شبکه استفاده می‌شود. از بلندگوهای شیپوری می‌توان در حیاط و محیط‌های باز مساجد و از بلندگوهای ستونی و سقفی در فضای داخلی آنها استفاده کرد.

کاربرد در پادگان‌های نظامی

پادگان‌های نظامی معمولاً دارای دو بخش اداری و فضای آموزشی و باز هستند. برای نظم‌دهی به این محیط‌ها و همچنین اعلان هشدارها می‌توان از بلندگوهای تحت شبکه استفاده کرد. بلندگوهای شیپوری تحت شبکه که قدرت بالایی در پرتاب صدا دارند، انتخاب مناسبی برای فضای باز پادگان‌های نظامی هستند.

کاربرد در مراکز درمانی

در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها از بلندگوهای تحت شبکه برای اعلان و هشدارها، پخش اذان و اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود. بلندگوی سقفی پیجینگ تحت شبکه گزینه مناسبی برای راهروهای بیمارستان‌ها است. همچنین از بلندگوهای ستونی و شیپوری ضدآب نیز می‌توان برای حیاط و محیط‌های باز مراکز درمانی استفاده کرد.

کاربرد در میدان شهر

از اسپیکر پیجینگ تحت شبکه می‌توان در میدان‌های شهر برای پخش اذان، اخبار، اعلام ساعت، هشدارها و پخش موزیک استفاده کرد. بلندگوهای ستونی و شیپوری تحت شبکه که دارای قابلیت ضدآب و ضد گردوغبار هستند، در میادین شهر نصب می‌شوند. همچنین به دلیل تحت شبکه بودن این بلندگوها و عدم نیاز آنها به سیم‌کشی می‌توان تعداد زیادی بلندگو را با هزینه کم نصب کرد.

 

سوالات متداول

مزیت بلندگوهای تحت شبکه نسبت به بلندگوهای معمولی چیست؟

بلندگوهای شبکه از طریق شبکه اترنت یا اینترنت با استفاده از مکانیزم‌های مخصوص تعبیه‌شده در آن‌ها، با پردازش سیگنال دیجیتال DPS انتقال صوتی را انجام می‌دهند.

آیا طراحی ساده بلندگوهای تحت شبکه تاثیری در کاهش مزایای آن‌ها دارد؟

بلندگوهای تحت شبکه با طراحی ویژه خود تمام امکانات مورد نیاز برای انتقال صوت باکیفیت و مناسب را بدون قطع سیگنال و ایجاد نویز انجام می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *