مقالات

تفاوت سری و موازی بستن بلندگو : روش بهتر کدام است؟

تفاوت سری و موازی بستن بلندگو

تفاوت سری و موازی بستن بلندگو و کیفیت صدا در هر کدام از این روش‌ها

بلندگوها و سیستم‌های پیجینگ به عنوان یکی از اجزای حیاتی سیستم‌های ارتباطی در محیط‌های تجاری، صنعتی و عمومی مانند بیمارستان‌ها و مدارس به کار می‌روند. بلندگوها برای انتقال صدا در سیستم‌های این نوع استفاده می‌شوند و بسته به نوع تنظیمات و اتصال‌شان متفاوت هستند. دو روش پرکاربرد برای بستن بلندگوهای پیجینگ، سری و موازی هستند که تاثیر قابل توجهی بر پوشش صوتی و کیفیت ارتباط دارند. در این مطلب، به معرفی این روش‌ها پرداخته و تفاوت سری و موازی بستن بلندگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تفاوت سری و موازی بستن بلندگو

تفاوت سری و موازی بستن بلندگو

برای دانستن تفاوت سری و موازی بستن بلندگو، نیاز داریم که هر کدام از این روش‌های اتصال را به خوبی بشناسیم. با اطلاع از روش‌های اتصال بلندگوها می‌توانیم شناخت بهتری نسبت به آن‌ها پیدا کرده و تفاوت آن‌ها را درک کنیم. در ادامه، با دو روش سری و موازی بستن بلندگو آشنا می‌شویم.

سری بستن بلندگو (Series Connection)

در اتصال سری بلندگوها، انتهای یک بلندگو به انتهای دیگری از بلندگوی دیگر متصل می‌شود. این به این معناست که جریان از یک بلندگو به دیگری می‌رود و انتهای آخرین بلندگو به مثبت ولتاژ تغذیه متصل می‌شود. این روش افزایش امپدانس الکتریکی را نتیجه می‌دهد؛ به این معنا که ولتاژ نهایی در نقاط انتهای بلندگوها جمع می‌شود. این مدل معمولا برای افزایش امپدانس ولتاژی در سیستم‌های صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای سری بستن بلندگو عبارت‌اند از:

 • افزایش امپدانس ولتاژی سیستم، که می‌تواند منجر به کاهش جریان و افزایش پایداری سیستم شود
 • کاهش احتمال تغییرات ولتاژ در نقاط انتهای بلندگوها

معایب سری بستن بلندگو عبارت‌اند از:

 • کاهش توان خروجی و جریان در سیستم
 • کاهش حساسیت سیستم به ورودی‌های با ولتاژ پایین

موازی بستن بلندگو (Pararell Connection)

در اتصال موازی بلندگوها، انتهای مثبت یک بلندگو به انتهای مثبت دیگری از بلندگو متصل شده و انتهای منفی هم به منفی متصل می‌شوند. در این حالت، افزایش جریان ولتاژی رخ می‌دهد و امپدانس نهایی کمتر از امپدانس هر بلندگو به تنهایی است. این روش برای افزایش توان و جریان در سیستم‌های صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای موازی بستن بلندگو عبارت‌اند از:

 • افزایش توان خروجی و جریان در سیستم
 • افزایش حساسیت سیستم به ورودی‌های با ولتاژ پایین

معایب موازی بستن بلندگو عبارت‌اند از:

 • کاهش امپدانس ولتاژی سیستم، که ممکن است منجر به افت ولتاژ در نقاط انتهای بلندگوها شود
 • افزایش جریان ممکن است باعث گرمای بیشتر در بلندگوها شود که می‌تواند خطرناک باشد

با توجه به تفاوت سری و موازی بستن بلندگو، می‌توان به شکل بهتری برای انتخاب روش مناسب تصمیم گرفت. با توجه به نیازها و خصوصیات سیستم‌های پیجینگ، انتخاب بین اتصال سری و موازی بلندگوها باید با دقت و با توجه به هدف نهایی سیستم (و همچنین محل مورد نظر) انجام شود.

تفاوت سری و موازی بستن بلندگو

کیفیت صدای سری و موازی بستن بلندگو

حال که با تفاوت سری و موازی بستن بلندگو آشنا شددیم، بهتر است که کیفیت صدای خروجی از هر روش اتصال را نیز مورد بررسی قرار دهیم. صدای ارائه‌شده توسط بلندگوها و کیفیت آن در اتصال سری یا موازی بسته شدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. در بلندگوهای عمومی، کیفیت صدا می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر تجربه افراد حاضر در ساختمان داشته باشد. برای درک بهتر تفاوت کیفیت صدا در اتصال سری و موازی، باید به نکات زیر توجه کرد:

 • افزایش امپدانس یا افزایش جریان ولتاژی: اتصال سری می‌تواند امپدانس نهایی سیستم را افزایش دهد. این امر می‌تواند منجر به کاهش جریان و افزایش پایداری سیستم صوتی شود. در حالی که اتصال موازی می‌تواند منجر به افزایش جریان ولتاژی در سیستم شده و به افزایش توان و جریان در بلندگوها منجر شود
 • افزایش یا کاهش توان خروجی: با افزایش امپدانس، توان خروجی سیستم نیز ممکن است کاهش یابد. این ممکن است برای بلندگوهای صدای عمومی که برای پخش صدا در مکان‌های گسترده استفاده می‌شوند، مهم باشد. با افزایش جریان ولتاژی، توان خروجی نهایی سیستم افزایش می‌یابد. این ممکن است برای بلندگوهای صدای عمومی در مکان‌های باز و گسترده مزیت باشد
 • نوع بلندگو: نوع بلندگوها و انتظاری که شما از صدای خروجی دارید نیز مهم است. بلندگوهای مختلف ممکن است به شیوه‌های مختلف به اتصالات (سری یا موازی) پاسخ دهند
 • سایر عوامل: عوامل دیگری مانند نوع آمپلیفایر، امپدانس بلندگوها و شرایط فیزیکی محیط نیز تاثیر بسیاری بر کیفیت صدای خروجی از بلندگوها دارند

در نتیجه، انتخاب بین اتصال سری و موازی بستن بلندگوهای محیط‌های عمومی بستگی به نیازها و ویژگی‌های سیستم صوتی دارد. برای پروژه‌های خاص، خرید انواع اسپیکر شبکه و دریافت مشاوره از افراد متخصص می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما در این زمینه بکند.

تفاوت سری و موازی بستن بلندگو

بهتر است بلندگو را سری ببندیم یا موازی؟

با اطلاع از تفاوت سری و موازی بستن بلندگو، می‌توانیم بین این دو روش انتخاب کنیم. هر کدام از این روش‌های اتصال مزایایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که پیش‌تر هم به این مزایا اشاره کردیم. حال می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که بهتر است بلندگو را سری ببندیم یا موازی.

به طور کلی نمی‌توان گفت که کدام روش اتصال (سری یا موازی) مناسب‌تر است. پیش‌تر از این با تفاوت سری و موازی بستن بلندگو آشنا شدیم و مزایا و معایب هر کدام را مورد بررسی قرار دادیم. اگر می‌خواهید بلندگو را در مکان‌های بزرگ‌تر مانند مجتمع‌های تجاری یا مدارس بزرگ نصب کنید، بهتر است که بلندگو را موازی ببندید. اما اگر قصد استفاده از بلندگو در مکان‌های مانند بیمارستان یا درمانگاه‌ها را دارید، توصیه می‌شود که از روش سری برای بستن بلندگو استفاده کنید.

جوان پردازش

خرید انواع بلندگوها و سیستم‌های پیجینگ از جوان پردازش

بلندگوها و سیستم‌های پیجینگ نقش مهمی را در فضاهای عمومی مانند بیمارستان‌ها و محیط‌های آموزشی ایفا می‌کنند. با تهیه چند بلندگو و سیستم پیجینگ، می‌توانید شرایط پیجینگ و اطلاع‌رسانی را در اداره یا شرکت خود بهبود ببخشید. اگر شما هم علاقه‌مند به راه‌اندازی این سیستم‌ها در مجموعه خود هستید، می‌توانید از محصولات جوان پردازش استفاده کنید. ما با ارائه محصولات خوش‌ساخت، بالاترین کیفیت را برای شما تضمین می‌کنیم.

سوالات متداول

مزایای سری بستن بلندگو چیست؟

سری بستن بلندگو منجر به افزایش امپدانش ولتاژی سیستم و کاهش احتمال تغییرات ولتاژ در نقاط انتهای بلندگوها می‌شود.

آیا موازی بستن بلندگو خطرناک است؟

خیر، موازی بستن بلندگو خطرناک نیست. فقط افزایش جریان ممکن است باعث گرمای بیشتر در بلندگوها شود که در صورت افزایش گرما در ساعات بسیار طولانی (بیش از 200 ساعت) ممکن است خطر ایجاد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *